Senátor Josef Kaňa

Ing. Josef Kaňa

Úvodní stránka
Je třeba pomoci drobným vinařům
Podpora rodiny
Přijďte k volbám
Životopis
Kancelář
Fotogalerie
Jak jsem hlasoval
Napište mi
Odkazy


Volební obvod č. 79 - Hodonín


Zajímavé kulturní akce a lidové slavnosti Hodonínska, Kyjovska a Strážnicka

          Senátní volební obvod č. 79 je součástí Moravského Slovácka. Kraj, který mají lidé, kteří zde žijí „v sobě, v krvi“, jsou jím poznamenáni, jsou v tomto kraji hluboce zakořeněni. Myslím, že to platí i o mě. Narodil jsem se zde, žiji zde, stejně jako má manželka i děti, které založily své rodiny v Dolních Bojanovicích.
          Je to jemně zvlněná krajina s lužními lesy, lemovaná chladnými Chřiby za Kyjovem a slunnými Bílými Karpatami tvořícími vedle řeky Moravy hranici se Slovenskem.
          Je to kraj, který má vynikající podmínky pro pěstování vinné révy a vinaři umí po staletí z hroznů zdejších vinic vyrobit výborná bílá vína, charakteristická svým jemným buketem a kyselinkami. Pozadu nezůstávají, zvláště v poslední době, ani vína červená, plná harmonické kořeněné chuti. V tomto kraji se daří i dalším plodům, které krajinu obohacují – sadům meruněk, broskvoní, jablek a samozřejmě také, zvláště v okrajových vyšších polohách, švestkám neboli trnkám.
          Některá místa byla a jsou proslavena pěstováním zeleniny, okurek, cibule, česneku aj. Škoda, že už se téměř nepěstuje cukrová řepa, protože náklady na dopravu a cena cukru po zrušení cukrovaru v Hodoníně to nedovoluje. A také je škoda omezení dalších zpracovatelských kapacit zemědělských produktů, když se dříve počítalo i se spádovou oblastí Záhorí na Slovensku.
          Určitě je zvláštností tohoto kraje, že se zde průmyslově těží ropa a zemní plyn a prosperující podnik Moravské naftové doly v Hodoníně je znám v celé zemi i za jejími hranicemi. Stále se ještě těží lignit pro hodonínskou elektrárnu a jsou v provozu cihelny zpracovávající zdejší jíly na kvalitní cihlářské výrobky.
          V Kyjově je významný sklářský podnik Vetropack, největší výrobce obalového skla u nás. Významně byl zastoupen také kovoprůmysl, který prochází často velmi složitou restrukturalizací.
          Je to kraj známý svými písněmi, hudbou, folklorem s centrem ve Strážnici, pohostinností, upravenými obcemi a hlavně pracovitými, pohostinnými, bodrými lidmi, kterým není jedno jak vypadá jejich obec, město a krajina kolem. Jsou vkořeněni do kraje s duchovní tradicí Cyrilometodějskou.
          Senátní obvod č. 79 se sídlem v Hodoníně zahrnuje 64 obcí se 130 tisíci obyvateli, z nichž téměř polovina žije v 7 městech obvodu. Nově se obce sdružují svobodně do mikroregionů, které výrazně zvýšily aktivitu obcí i občanů a významně přispívají k rozvoji kraje.
          Tento krásný kraj není bez problémů. Vznikly hlavně omezením zpracovatelského a těžebního průmyslu i restrukturalizací a výraznou změnou vlastnických struktur. Přes relativní blízkost s dálnicí a hlavními železničními tahy se zatím mimo některé zavedené podniky nenašel významný investor. A tak břímě ekonomické prosperity leží na malém a středním podnikání. Na odvaze a zodpovědnosti zdejších lidí. Na nápadech a plném využití potenciálu krajiny a jejího turistického využití – vybudovaných cyklostezek a vinařských tras, Baťova kanálu a i schopnosti využití finančních prostředků EU. Na schopnostech firem podnikajících ve službách, stavebnictví a jiných.


Archlebov Bohuslavice Bukovany
Bzenec Čejč Čejkovice
Čeložnice Dambořice Dolní Bojanovice
Domanín Dražůvky Dubňany
Hodonín Hovorany Hýsly
Ježov Josefov Karlín
Kelčany Kněždub Kostelec
Kyjov Labuty Lidéřovice
Lovčice Lužice Mikulčice
Milotice Moravany Mutěnice
Násedlovice Nechvalín Nenkovice
Nětčice Nový Poddvorov Ostrovánky
Petrov Prušánky Radějov
Ratíškovice Rohatec Skalka
Skoronice Sobůlky Starý Poddvorov
Stavěšice Strážnice Strážovice
Sudoměřice Svatobořice Syrovín
Šardice Těmice Terezín
Těřice Tvarožná Lhota Uhřice
Vacenovice Věteřov Vlkoš
Vnorovy Vracov Vřesovice
Žádovice Žarošice Ždánice
Želetice Žeravice